Ukraiński list solidarności z narodem palestyńskim


Ponad 300 ukraińskich naukowców, aktywistów i artystów wyraziło solidarność z Palestyńczykami w liście otwartym. List ukazał się na stronie ukraińskiego magazynu „Commons” 2.11.2023. Opublikowała go również Al-Dżazira.

Źródło: Al-Dżazira (aljazeera.com)

Przetłumaczyła: Maja Włodarczyk

My, ukraińscy naukowcy, artyści, działacze polityczni i związkowi oraz członkowie społeczeństwa obywatelskiego, solidaryzujemy się z ludnością Palestyny, która od 75 lat jest poddawana – i opiera się – izraelskiej okupacji wojskowej, podzieleniu, przemocy ze strony kolonialnych osadników, czystkom etnicznym, wywłaszczeniom i apartheidowi. Piszemy ten list jak ludzie do ludzi.

Dyskurs dominujący na szczeblu rządowym, a nawet wśród grup solidarnościowych, które wspierają walkę Ukraińców i Palestyńczyków, często tworzy podział. Tym listem odrzucamy ten podział i wyrażamy naszą solidarność ze wszystkimi, którzy są uciskani i walczą o wolność.

Jako aktywiści zaangażowani w wolność, prawa człowieka, demokrację i sprawiedliwość społeczną, w pełni uznając różnice sił, stanowczo potępiamy ataki na ludność cywilną – czy to Izraelczyków atakowanych przez Hamas, czy Palestyńczyków atakowanych przez izraelskie siły okupacyjne i uzbrojone grupy osadników. Celowe atakowanie ludności cywilnej jest zbrodnią wojenną.

Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla kary zbiorowej wymierzonej Palestyńczykom, utożsamiania wszystkich mieszkańców Gazy z Hamasem i uogólniającego używania terminu „terroryzm” w odniesieniu do całego palestyńskiego ruchu oporu. Nie jest to również usprawiedliwienie dla kontynuacji trwającej okupacji. Powtarzając przesłanie wielokrotnie wyrażane w rezolucjach ONZ, wiemy, że nie będzie trwałego pokoju bez sprawiedliwości dla narodu palestyńskiego.

7 października byliśmy świadkami przemocy Hamasu wobec ludności cywilnej w Izraelu, wydarzenia, które jest obecnie przez wielu wykorzystywane do demonizowania i dehumanizowania palestyńskiego ruchu oporu. Hamas, reakcyjna organizacja islamistyczna, musi być postrzegana w szerszym kontekście historycznym, dziesięcioleci wkraczania Izraela na ziemie palestyńskie, na długo przed powstaniem tej organizacji pod koniec lat 80-tych.

Podczas Nakby („katastrofy”) w 1948 roku ponad 700 000 Palestyńczyków zostało brutalnie wysiedlonych ze swoich domów, a całe wioski zostały zmasakrowane i zniszczone. Od momentu powstania Izrael nigdy nie zaprzestał ekspansji kolonialnej. Palestyńczycy zostali zmuszeni do emigracji, podzieleni i objęci administracją różnych reżimów. Niektórzy z nich są obywatelami Izraela doświadczającymi strukturalnej dyskryminacji i rasizmu.

Mieszkańcy okupowanego Zachodniego Brzegu są poddawani apartheidowi przez dekady izraelskiej kontroli wojskowej. Mieszkańcy Strefy Gazy cierpią z powodu blokady nałożonej przez Izrael od 2006 roku, która ograniczyła przepływ ludzi i towarów, powodując rosnące ubóstwo i niedostatek.

Od 7 października do chwili pisania tego tekstu liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wynosi ponad 8 500 osób. Kobiety i dzieci stanowią ponad 62 procent ofiar śmiertelnych, a ponad 21 048 osób zostało rannych. W ostatnich dniach Izrael zbombardował szkoły, tereny mieszkalne, grecki kościół prawosławny i kilka szpitali. Izrael odciął również dostawy wody, energii elektrycznej i paliwa w Strefie Gazy. Występuje poważny niedobór żywności i leków, co powoduje całkowitą zapaść systemu opieki zdrowotnej.

Większość zachodnich i izraelskich mediów usprawiedliwia te zgony jako zwykłe straty uboczne w walce z Hamasem, a milczy, jeśli chodzi o palestyńskich cywilów będących celem ataków i zabitych na okupowanym Zachodnim Brzegu. Tylko od początku 2023 r., a przed 7 października, liczba ofiar śmiertelnych po stronie palestyńskiej osiągnęła już 227. Od 7 października na okupowanym Zachodnim Brzegu zginęło 121 palestyńskich cywilów. Ponad 10 000 palestyńskich więźniów politycznych jest obecnie przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Trwały pokój i sprawiedliwość są możliwe tylko po zakończeniu trwającej okupacji. Palestyńczycy mają prawo do samostanowienia i oporu wobec izraelskiej okupacji, tak jak Ukraińcy mają prawo do oporu wobec rosyjskiej inwazji.

Nasza solidarność wynika z gniewu z powodu niesprawiedliwości i głębokiego bólu z powodu niszczycielskiego wpływu okupacji, ostrzału infrastruktury cywilnej i blokady humanitarnej. Wypływa z doświadczeń w naszej ojczyźnie. Część Ukrainy jest okupowana od 2014 roku, a społeczność międzynarodowa nie zdołała wówczas powstrzymać rosyjskiej agresji, ignorując imperialny i kolonialny charakter przemocy zbrojnej, która w konsekwencji eskalowała 24 lutego 2022 roku.

Cywile w Ukrainie są codziennie ostrzeliwani w swoich domach, szpitalach, na przystankach autobusowych, w kolejkach po chleb. W wyniku rosyjskiej okupacji tysiące ludzi na Ukrainie żyje bez dostępu do wody, elektryczności czy ogrzewania, a zniszczenia infrastruktury krytycznej dotykają przede wszystkim najbardziej wrażliwe grupy społeczne. W miesiącach oblężenia i ciężkich bombardowań Mariupola nie było korytarza humanitarnego.

Szczególnie boleśnie odczuwamy izraelskie ataki na cywilną infrastrukturę w Strefie Gazy, izraelską blokadę humanitarną i okupację ziemi. Z tego miejsca doświadczenia bólu i solidarności wzywamy naszych rodaków Ukraińców na całym świecie i wszystkich ludzi, aby wyrazili poparcie dla narodu palestyńskiego i potępili przeprowadzaną przez Izrael masową czystkę etniczną.

Odrzucamy oświadczenia ukraińskiego rządu, które wyrażają bezwarunkowe poparcie dla działań wojskowych Izraela, a apele ukraińskiego MSZ o uniknięcie ofiar wśród ludności cywilnej uważamy za spóźnione i niewystarczające. Takie stanowisko jest odwrotem od poparcia dla praw Palestyńczyków i potępienia izraelskiej okupacji, za którymi Ukraina podążała przez dziesięciolecia, w tym głosując w ONZ.

Zdając sobie sprawę z pragmatycznego, geopolitycznego uzasadnienia, stojącego za decyzją Ukrainy o wtórowaniu stanowisku zachodnich sojuszników, od których jesteśmy zależni w kwestii naszego przetrwania, postrzegamy obecne wsparcie dla Izraela i odrzucanie palestyńskiego prawa do samostanowienia jako sprzeczne z własnym zaangażowaniem Ukrainy na rzecz praw człowieka i walki o naszą ziemię i wolność. Jako Ukraińcy powinniśmy być solidarni nie z prześladowcami, ale z tymi, którzy doświadczają i opierają się uciskowi.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się zrównywaniu przez niektórych polityków zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela. Ukraina nie okupuje terytoriów innego narodu; przeciwnie – walczy z rosyjską okupacją, a zatem międzynarodowa pomoc służy słusznej sprawie i ochronie prawa międzynarodowego. Izrael okupuje i zaanektował terytoria palestyńskie i syryjskie, a zachodnia pomoc dla niego potwierdza niesprawiedliwy porządek i pokazuje podwójne standardy w odniesieniu do prawa międzynarodowego.

Sprzeciwiamy się nowej fali islamofobii, takiej jak brutalne morderstwo palestyńsko-amerykańskiego sześciolatka i napaść na jego rodzinę w Illinois w USA, a także utożsamianiu wszelkiej krytyki Izraela z antysemityzmem. Jednocześnie sprzeciwiamy się obarczaniu wszystkich Żydów na całym świecie odpowiedzialnością za politykę państwa Izrael i potępiamy antysemicką przemoc, taką jak masowy atak na samolot w Dagestanie, republice Federacji Rosyjskiej.

Odrzucamy również powrót do retoryki „wojny z terroryzmem” stosowanej przez USA i UE w celu usprawiedliwienia zbrodni wojennych i naruszeń prawa międzynarodowego, które podważyły międzynarodowy system bezpieczeństwa i spowodowały niezliczone ofiary śmiertelne. Ta retoryka została zapożyczona przez inne państwa, w tym Rosję na potrzeby wojny w Czeczenii i Chiny do ludobójstwa Ujgurów. Teraz Izrael używa go do przeprowadzania czystki etnicznej.

Apel do działania

Wzywamy do wdrożenia wezwania do zawieszenia broni, przedstawionego w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wzywamy rząd Izraela do natychmiastowego zaprzestania ataków na ludność cywilną i zapewnienia pomocy humanitarnej; nalegamy na natychmiastowe i bezterminowe zniesienie oblężenia Strefy Gazy oraz pilną interwencję humanitarną w celu odbudowy infrastruktury cywilnej. Wzywamy również rząd Izraela do zakończenia okupacji i uznania prawa palestyńskich osób wysiedlonych do powrotu na swoje ziemie.

Wzywamy rząd Ukrainy do potępienia stosowania sankcjonowanego przez państwo terroru i blokady humanitarnej wobec ludności Strefy Gazy oraz do potwierdzenia prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia. Wzywamy również rząd Ukrainy do potępienia celowych ataków na Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wzywamy międzynarodowe media do zaprzestania przeciwstawiania sobie Palestyńczyków i Ukraińców, gdzie hierarchia cierpienia utrwala rasistowską retorykę i dehumanizuje tych, którzy zostali zaatakowani.

Byliśmy świadkami, jak świat zjednoczył się w solidarności z narodem ukraińskim i wzywamy wszystkich do zrobienia tego samego dla narodu palestyńskiego.

Sygnatariusze:

Volodymyr Artiukh, badacz

Levon Azizian, prawnik zajmujący się prawami człowieka

Diana Azzuz, artystka, muzyczka

Taras Bilous, redaktor

Oksana Briukhovetska, artystka, badaczka, Uniwersytet Michigan

Artem Chapeye, pisarz

Walentyn Dołhochub, badacz, żołnierz

Nataliya Gumenyuk, dziennikarka

John-Paul Himka, emerytowany profesor, Uniwersytet Alberty

Karina Al Khmuz, inżynier biomedyczna, programistka

Yuliia Kishchuk, badaczka

Amina Ktefan, influencerka modowa, twórczyni cyfrowa

Svitlana Matviyenko, badaczka mediów, SFU, zastępczyni dyrektora Digital Democracies Institute

Maria Mayerchyk, badaczka

Vitalii Pavliuk, pisarz, tłumacz

Sashko Protyah, filmowiec, wolontariusz

Oleksiy Radynski, filmowiec

Mykola Ridnyi, artysta i filmowiec

Daria Saburova, badaczka, aktywistka

Alexander Skyba, aktywista związkowy

Darya Tsymbalyuk, badaczka

Nelia Vakhovska, tłumaczka

Yuliya Yurchenko, badaczka, tłumaczka, aktywistka

Iryna Zamuruieva, badaczka ekofeministyczna, artystka, kierowniczka projektu dotyczącego polityki klimatycznej i gruntowej

Alisha Andani, studentka historii sztuki

Daša Anosova, kuratorka, badaczka, UCL SSEES

Lilya Badekha, aktywistka, kulturoznawczyni, menedżerka mediów społecznościowych czasopisma Spilne

Anastasia Bobrova, badaczka

Anastasiia Bobrovska, DJ, aktywistka, konsultantka ds. strategii cyfrowej

Mariana Bodnaruk, badaczka

Yuriy Boyko, badacz, asystent naukowy

Vladislava Chepurko

Daria Demia, artystka

Olena Dmytryk, badaczka

Olha Dobrovolska, nauczycielka, badaczka kultury

Svitlana Dolbysheva, artystka, twórczyni filmów

Hanna Dosenko, antropolożka

Vitalii Dudin, działacz organizacji pozarządowej Sotsialnyi Rukh

Oksana Dutchak, socjolożka

Nastya Dzyuban, choreografka i performerka

Kateryna Farbar, dziennikarka

Taras Gembik, pracownik kultury, współorganizator SDK Słonecznik w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Anna Greszta, badaczka, współzałożycielka Collect4Ukraine

Olenka Gu, socjolożka

Tetiana Hanza, reżyserka filmów dokumentalnych

Andrii Hulianytskyi, badacz

Serhii Ishchenko, dziennikarz

Hanna Karpishena

Milena Chomczenko, kuratorka i pisarka, redaktorka naczelna magazynu SONIAKH

Daria Khrystych, badaczka, aktywistka

Pełna lista sygnatariuszy jest dostępna tutaj: https://commons.com.ua/en/ukrayinskij-list-solidarnosti/